FFA

FFA Emblem
Welcome to the 
2017-2018
Martinsville FFA Webpage


Current Leadership:

President: Alyssa Hurst
Vice President: Parker Hagler
Secretary: Clarissa Vantassel
Treasurer: Chloe Randall
Sentinel: Kayla Butts
Reporter: Savannah Lott
Advisor: Abby Mejia 

Sponsor:
Mr. Will Cauthen

2017-2018 Upcoming Events:
11/6-7  LDE SFA
11/11   Deep east texas high school fishing tournament
11/14   Area LDE contest
12/1-2 sate lde contest
12/16 High school fishing tournament
1/6 High school  fishing tournament
2/8   San Antonio floral contest
2/11  San Antonio Meats contest
2/12 San Antonio Horse judging contest
2/24 High school fishing tournament
2/25 San Antonio Livestock judging contest
3/3  HLSR Floral contest and HlSR Rabbit Show
3/4  HLSR Meats Judging Contest
3/7  HLSR Broilers show and Horse Judging 
3/10 High School Fishing tournament
3/12 HLSR  Livestock judging contest
3/16-18 HLSR Ag mechanics contest and show
3/22-24 Nacogdoches County Steer show
3/26 Pineywoods District Convention
4/4 SFA Invitational Contest(horse,floral,poultry,forestry,ag mechanics,farm mgt,nursery landscape)
4-7 Tamu Area Contest(meats)
      High school fishing tournament
4/17 Area contest Sam Houston state all teams
5/10  FFA Banquet
5/13-15 Area Convention SHSU


Recent Events:

Martinsville FFA has a great day at the Pineywoods District LDE contest. We had a Radio Broadcasting team, Greenhand Quiz, Senior Quiz, Greenhand Creed, Senior Creed, Senior Chapter Conducting, and Job Interview. 
Senior Chapter Conducting placed 3rd overall
Job Interview-Savannah Lott- placed 1st in District. She will be moving on the the Area IX contest next Tuesday, November 14th. 
Awesome job to all teams!

Pineywoods Fair

Martinsville ISD County Fair Results 2017


Ag Mechanics-

the following students participated in showing the following projects.


2 - hog trap doors; Blue Ribbons

3 - hog traps; Blue Ribbons

4 - hay rings; 2-Blue ribbons, 2 Red Ribbons

Small BBQ fire ring; Blue Ribbons

Trailer; Red Ribbons

Hay feeder; Blue Ribbons Jacob Pleasant

Juan Gomez

Mark Gipson

Matthew Gipson

Austin Akridge

Shane Jernigan

Dawson Dean

Stihl Murdock

Coleman Davis

John Russell

Anthony Veliz

Thad Mervin

Cutter Griffin

Hunter Ballard

Douglas Flournoy

Jordan Randall

Hunter Dillard

Cody Kolb

Trey Mead Rabbit

Wyatt Miller- Participated

Chloe Randall- 5th place

Layce Randall- Participated

Mollie Mueller- 19th place

Maddie Bates- Reserve Grand

Brianna Anding-Participated

Tabitha Gipson-Participated

Clarissa Vantassel- 15th

Amelia Battle- 3rd place

Kit Thompson-Participated

Haley Quinn-Participated

Skyler Weatherford- 8th

Emma Hays- Participated


Pigs- All pigs did not make sale

Emma Hays

Eryn Broadus

Colten Snider


Lamb

Kason Jordan- 3rd place in his class


Broilers

Buddy Worsham- 23rd

Mason Cauthen- 5th

Seth Cauthen- 12th

James Reppond- 21st

Blake Latham- 8th

Jayce Latham- 18th

Morgan Bass- 14th

Mason Bass- 7th

Danielle Weaver- 20th

Eryn Broadus- 11th

Hanna Bass- Participated

Shelby Worsham- Participated


Floral Design Contest

Hannah Choate- 2nd Place

Savannah Lott- 2nd Place

Shelby Worsham- 3rd Place

Chloe Randall- 3rd Place



ffa boyschicken showrabbit showtrailerwithboyschickenshow2colbycowboygreenhandcamp